Liv Aspholm, left, and Mariah Lucy proudly display a pair of medals they won during competition at the BC Championships at Kelowna, B.C., last weekend. Both skiers were part of a 29-member Methow Valley Nordic Team that made the trip. Photo by Brooke Lucy

Liv Aspholm, left, and Mariah Lucy proudly display a pair of medals they won during competition at the BC Championships at Kelowna, B.C., last weekend. Both skiers were part of a 29-member Methow Valley Nordic Team that made the trip. Photo by Brooke Lucy

By Mike Maltais

The Methow Valley Nordic Team took 29 talented young cross country racers ranging from age 6 to 14 to three days of competition at the BC Championships near Kelowna, B.C., last weekend and returned with a trunk full of medals including a dozen for first place.

“The Methow team exploded onto the trails, taking five first places on Friday and seven on Saturday in a field of 400 skiers,” said coach Laura McCabe.

Dashe McCabe, Hawke Huff, Stella Scholz, Walker Hall and Novie McCabe finished first in their respective age categories in Friday’s mass start skate races.

Huff, Scholz, and both McCabes also placed first in Saturday’s classic interval start races along with teammates Mariah Lucy, Zane Strome and Emerson Worrell.

“All racers skied very well throughout the whole weekend with most placing in the top 15 respectively in their age categories,” said McCabe.

The races were held on the Telemark trails near West Bank just south of Kelowna.

FRIDAY MASS START SKATE RESULTS

Atom girls 2, 1K
1 Dashe McCabe, 5 minutes, 8 seconds
Atom Girls 1, 1K
3 Aven Davis, 8:11
Atom Boys, 1K
1 Hawke Huff, 5:06
Pee Wee Girls, 1.5K
1 Stella Scholz, 6:52
2 Mariah Lucy, 6:35.1
3 Jordan Grialou, 6:35.4
Pee Wee Boys, 1.5K
11 Carter Sheley, 7:58
13 Graham Sheley, 8:23
14 Isaac Davis, 8:54
Bantam Boys, 2 2.7K
1 Walker Hall, 8:53
5 Ian Delong, 9:26
8 Myles Davis, 9:39
9 Travis Grialou, 9:42
Bantam Boys, 1 2.7K
2 Zane Strome, 9:36
10 Aidan Catlin, 11:26
12 David Kominak, 11:51
Bantam Girls, 1 2.7K
2 Liv Aspholm, 9:46
3 Lindsay Worrell, 9:55
6 Keeley Brooks, 10:35
10 Lena Nelson, 11:06
Midget Boys, 1 3.5K
3 Emerson Worrell, 11.21
5 Peter Aspholm, 11.52
11 Michael Mott, 13:08
Midget Girls 2, 3.5K
8 Hadassah Lurbur, 12:23
Midget Girls 1, 3.5K
1 Novie McCabe, 11:17
7 Gretta Scholz, 12:50
Juvenile Girls, 5K
12 Danielle Mott, 17:51
Juvenile Boys, 5K
14 Eli Nielsen, 12:10

SATURDAY CLASSIC INTERVAL START RESULTS

Atom Boys 2, 1K
1 Hawke Huff, 6:10
Atom Girls 2, 1K
1 Dashe McCabe, 6:33
Atom Girls 1, 1K
7 Aven Davis, 11:36
Pee Wee Boys 2, 1.5K
11 Isaac Davis, 9:58
13 Carter Sheley, 10:15
14 Graham Sheley, 10:16
Pee Wee Girls 2, 1.5K
1 Mariah Lucy, 8:09
3 Jordan Grialou, 8:15
15 Skye Huff,11:15
Pee Wee Girls 1, 1.5K
1 Stella Scholz, 8:50
Bantam Boys 1, 2K
1 Zane Strome, 8:22
7 Aidan Catlin, 9:07
13 David Kominak, 10:39
Bantam Boys 2, 2K
2 Walker Hall, 7:37
5 Ian Delong, 8:05
7 Myles Davis, 8:27
9 Travis Grialou, 8:30
Bantam Girls 1, 2K
3 Liv Aspholm, 8:24
5 Lindsay Worrell, 8:42
6 Keeley Brooks, 8:58
9 Lena Nelson, 9:36
Midget Boys 1, 5.4K classic
1 Emerson Worrell, 21:44
7 Peter Aspholm, 23:17
10 Michael Mott, 25:45
Midget Girls 1, 5.4K classic
1 Novie McCabe, 21:46
6 Gretta Scholz, 24:43
Midget Girls 2, 5.4K classic
6 Hadassah Lurbur, 23:35
Juvenile Girls, 7K classic
9 Danielle Mott, 15:01
Juvenile Boys, 10K classic
13 Eli Nielsen, 9:58

SUNDAY RELAY RESULTS

Pee Wee Boys Relay
5th – BC Champions
Hawke Huff, 5:17
Carter Sheley, 6:07
Graham Sheley, 7:04
Pee Wee Girls Relay
2nd – Small But Furious
Jori Grialou, 5:13
Dashe McCabe, 5:21
Stella Scholz, 5:52
Midget Boys 1, 2K Relay
4th – Chomper Bompers
Peter Aspholm, 6:22
Emerson Worrell, 6:26
Walker Hall, 6:59
Midget Boys 2, 2K Relay
10th – Chasing Apocalypse
Ian Delong, 6:52
Zane Strome, 7:13
Travis Grialou, 7:28
Midget Boys 3, 2K Relay
12th – Olympic Chaos Force
Myles Davis, 7:02
Michael Mott, 7:22
Aidan Catlin, 8:44
Midget Boys 4, 2K Relay
23rd – Explosive Mustache
Mariah Lucy, 8:27
David Kominak, 9:22
Skye Huff, 12:52
Midget Girls 1, 2K Relay
5th – All Out Stars And Stripes
Novie McCabe, 6:41
Gretta Scholz, 7:29
Liv Aspholm, 7: 57
Midget Girls 2, 2K Relay
7th – Grrrrls!
Lindsay Worrell, 7:14
Lena Nelson, 8:13
Keeley Brooks, 8:17
Junior Girls, 3.5K Relay
21st – Team Mix and Match
Danielle Mott, 12:38
Hadassah Lurbur,14:35
Larkin Lucy, 19:24
Open Men, 5K Relay
6th – Mixed Up
Methow
Gregg Strome, 16:02
Eli Nielsen, 18:19
Laura McCabe, 16:48